Megkezdtem a saját magam által kitalált kihívás teljesítését. Na jó bevallom ez igazából eddig semmivel nem különbözik egy sima hétköznaptól. Annyira nem is tért el, hogy már reggel el is feledkeztem róla, mivel amikor reggel voltam kocogni a kutyával, de az annyira a rutin része, hogy el is felejtettem képet csinálni (dokumentálni) ahogyan délben a sétánkról sem készült kép. Megoszthatnám a Connectből, csak az aznapi aktivitást, de az önmagában olyan snassz volna, hogy inkább majd célzottan csinálok egy képet. Addig is ott van Connectben, meg lehet nézni.
Ellenben ebédszünetben csináltam egy HIIT edzést, ami már egy olyan, amit a legtöbben nem végeznek az órájukkal.
Tudtad?: A HIIT hatására az “utó égető” hatás a metabolizmusra mérhetően jobb az edzést követő 24-26 órában fokozódik az anyagcsere. Emellett a növekedési hormon kibocsájtás is fokozódik az edzés utáni éjszakai alvás során- legalábbis voltak erre vonatkozó kutatások.
Súlymellényben a közeli kondiparkban (ami körül van egy 340 méteres futókör). Előre megírt programom szerint, aminek nagyon fantáziadúsan az a neve “Streetworkout HIIT”. Ez egy általános teljes testet átmozgató edzés, ahol az intenzitás kellően magas, hogy a pulzus lehetőleg ciklikusan újra és újra a tejsav küszöb fölé menjen, majd vissza. Végül is innen a neve: magas intenzitású intervallum edzés…
Most hivatkoznék egy régi cikkemre, ami kb. 10 éve jelent meg de sajnos a táplálék kiegészítő forgalmazó weboldala már megszűnt, ezért inkább idézem a lényeges részt:
“A metabolikus kondicionálásról egy Dr. Stephen Seiler nevű úr írt egy komolyabb tanulmányt, amikor a korábban használt intervallum alapú módszerekről írt egy tanulmányt, aminek az igen beszédes „Értsük meg az intervallumkat” címet adta. Dr. Seiler arra is rávilágított az alábbiakra is a magas intenzitású anaerob edzésekkel kapcsolatban:
- Az anaerob állóképességi edzés pozitív hatással van a hosszútávú állóképességre is.
- Az anaerob állóképességi munka, ha megfelelően variáljuk az intenzitást és a gyakorlatokidőtartalmát továbbá körültekintően választjuk meg a gyakorlatokat, akkor jobban alkalmas az erőszint megtartására, mint bármelyik másik „zsírégető” edzésprogram.”
A Garminban az előre megírható edzéstervek mellett by design benne vannak a népszerű HIIT metódusokat támogató stopperek, úgy mint a Tabata (a japán Izumi Tabata professzor módszere ahol 8 intervallban 20mp munka és 10 mp pihenő váltakozik) , AMRAP (azaz As Many Reps As Possible- adott időegység alatt minél több ismétlés) vagy éppen az EMOM (Every Minute on the Minute – amikor percenként kell az adott gyakorlat vagy gyakorlatokból végrehajtani a meghatározott mennyiséget és annyi pihenőd marad, amennyi a percből marad, a következő percben újra kell kezdeni. A connectből tudtok direktbe is letölteni kész, előre megírt edzésterveket HIIT-hez is!
Amit érdemes beállítani az adat képernyőkön: pulzus (és vagy zóna), eltelt idő, köridő, legutolsó kör ideje, széria szám.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.